Marley

KTO?

Kevin Macdonald, szkocki reżyser filmowy, zasłynął dzięki biograficznemu dramatowi Ostatni król Szkocji. W połowie lat 90-tych zaczął realizować pierwsze filmy – przez dłuższy czas wyłącznie dokumentalne, realizowane na zamówienie telewizji, ale nie tylko, przeważnie dotyczyły znanych postaci, głównie ze świata show-biznesu: Erika Campbella –aktora, który mimo ogromnego wzrostu, przez całe życie grał w cieniu ‘wielkiego’ Chaplina; rzeźbiarza George’a Rickeya, muzyka Micka Jaggera i filmowców: Howarda Hawksa, Donalda Cammella, Humphreya Jenningsa, czy Errola Morrisa. Pierwszy sukces osiągnął dzięki filmowi dokumentalnemu One Day in September (1999), odnoszącemu się do krwawych wydarzeń, mających miejsce podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku, kiedy to grupa palestyńskich terrorystów zorganizowała zamach na izraelskich sportowców. Film przyniósł Macdonaldowi Oskara za Najlepszy Dokument (razem z producentem, Arthurem Cohnem), nagrodę BIFA im. Douglasa Hickoxa, nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej i do nagrody przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalistów (IDA).
Kolejnym filmem, który przyniósł twórcy międzynarodowy rozgłos był dokumentalizowany obraz Czekając na Joe – oparta na prawdziwej historii z 1985 roku, opowieść o trudnej wyprawie dwójki przyjaciół na niezdobyty do tej pory, górski szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Film został nagrodzony prestiżową BAFTA – Alexander Korda Award dla Najlepszego Filmu Brytyjskiego, Evening Standard British Film Award i nominacją do BIFA.
W pełni fabularnym debiutem MacDonalda był biograficzno-historyczny dramat „Ostatni król Szkocji” (2006). Film przyniósł mu kolejną nagrodę BAFTA im. Alexandra Kordy dla Najlepszego Filmu Brytyjskiego oraz nagrodę BIFA za reżyserię, dwie nominacje do Europejskich Nagród Filmowych i nominację do London Critics Circle Film Award.
W 2007 roku zrealizował dokument osnuty wokół życia dowódcy gestapowskiego Klausa Barbie, znanego pod pseudonimem ‘rzeźnika z Lyonu’. Film „Wróg mojego wroga” skupiał się już jednak na powojennej działalności zbrodniarza i jego pracy w amerykańskim i brytyjskim wywiadzie. Na pomysł realizacji filmu dokumentalnego Marley wpadł w Ugandzie, gdzie kręcił Ostatniego króla Szkocji. Trafił wówczas do slumsów w Kampali, gdzie podobizny i piosenki Marleya można było zobaczyć i usłyszeć na każdym kroku. Miejscowi traktowali nieżyjącego od dawna gwiazdora jak filozofa i religijnego guru, „głos Boga, który wykorzystuje muzykę jako przekaźnik do krzewienia wiary oraz pozytywnych wibracji”.

Z KIM?

reżyseria: Kevin Macdonald
obsada: Ziggy Marley, Jimmy Cliff, Cedella Marley, Lee ‚Scratch’ Perry
zdjęcia: Alwin H. Kuchler, Wally Pfister, Mike Eley.
muzyka: Bob Marley

CO?

Marley, to sprawnie zrealizowany film, który jest w stanie pochłonąć nie tylko wiernych fanów muzyka. Na pewno wielkim atutem są niepublikowane materiały archiwalne, których cześć realizował bohater filmu we własnej osobie. Autor filmu stara się zachować zdrowe spojrzenie i pokazuje muzyka nie tylko z błyszczącej strony. Dodatkowym atutem produkcji jest udział członków rodziny MArley’a w produkcji. A rodzina muzyka to 11 dzieci, które tworzą swoistą kontynuację dzieła ojca w licznych muzycznych projektach. Bob Marley miał ogromny wpływ na współczesną muzykę, zawsze będzie autorem przesłania „One World, One Love”…


Musisz być zalogowany by oglądać.

Zaloguj się


Wersja:

Długość filmu: 14 m
Obraz: 16:9, HD
Dźwięk: Stereo, Lektor PL
Napisy: — 

©2018 cinema pm

Log in with your credentials

Forgot your details?