Nagroda

KTO?

Urodziła się w 1968 roku w Buenos Aires. Jako nastolatka często zmieniała miejsce zamieszkania. Gdy jej rodzice osiedli w 1976 roku w Cordobie, zaczęła pisać wiersze, opowiadania i sztuki teatralne. Po przeprowadzce do Meksyku została dramaturgiem i wykładowcą. Na przestrzeni lat napisała kilkanaście scenariuszy, w tym do filmu Nad jeziorem Tahoe Fernando Eimbcke’a. Powstały w koprodukcji m.in. z Polską film Nagroda jest jej pełnometrażowym debiutem reżyserskim.

Z KIM?

reżyseria: Paula Markovitch
scenariusz: Paula Markovitch
obsada: Laura Agorreca, Viviana Suraniti, Paula Galinelli Hertzog
zdjęcia: Wojciech Staroń

CO?

To autobiograficzna historia – zaznacza Paula Markovitch. –  Jej akcja rozgrywa się w lokacjach, które pamiętam z dzieciństwa. Powracam do nich w snach. To wrogie czasy. Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę mglistej, niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w targanej faszyzmem Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie?

Nagroda to film posępny, zbudowany z powtarzalnych kadrów i postrzępionej narracji, odarty z dialogów i bogatej oprawy muzycznej. Debiut pełnometrażowy mieszkającej w Meksyku autorki jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem ciemiężonej jednostki. Czynnikiem dominującym nad całością jest jednak atmosfera dorastania w miejscu wyjałowionym, nieprzyjaznym; atmosfera zbudowana w głównym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia. „Nigdy nie prosiłęm dzieci, by grały przed kamerą, ale próbowałem za nimi nadążyć. Dlatego każda scena była nowa i żywa. Musiałem być szybki, czujny i przygotowany, by w każdej chwili pobiec i złapać właściwy moment. Zdjęcia realizowane były ręczną kamerą filmową.” Wojciech Staroń.

„Dzieci potrafią reagować emocjonalnie, zachwycać się i dziwić. Z wiekiem traci się wrażliwość. Zaczyna się przechodzić do porządku dziennego nad absurdami dnia codziennego, godzić się z niesprawiedliwością, przyzwyczajać do kompromisów.” – Paula Markovitch


Musisz być zalogowany by oglądać.

Zaloguj się


Wersja:

Długość filmu: 113 m
Obraz: 16:9, HD
Dźwięk: Stereo, Oryginalny
Napisy: Polskie 

©2017 cinema pm

Log in with your credentials

Forgot your details?