Poza Szatanem

KTO?

Bruno Dumont francuski reżyser, jeden z najoryginalniejszych twórców europejskiego kina. Eksperymentuje z formą, a swoje minimalistyczne przypowieści zmienia w rodzaj filozoficznych traktatów. Przez kilkanaście lat wykładał filozofię w lokalnym liceum. Na dużym ekranie zadebiutował nakręconym w 1997 roku Życiem Jezusa, za które otrzymał nagrodę Jeana Vigo i przyznawaną za najlepszy debiut na festiwalu w Cannes Złotą Kamerę. Jego kolejne filmy Ludzkość (1999) oraz Flandria (2006) zostały nagrodzone Grand Prix canneńskiego festiwalu, co do tej pory udało się jedynie Andriejowi Tarkowskiemu.

Z KIM?

scenariusz: Bruno Dumont
zdjęcia: Yves Cape
obsada: David Dewaele, Alexandra Lemâtre, Christophe Bon, Juliette Bacquet

CO?

Wydmy, bagna, rozlewisko rzeki. Wioska, gdzieś w okolicach francuskiego wybrzeża Kanału La Manche – to wszystko składa się na krajobraz filmu. David Dewaele, grający rolę tajemniczego mężczyzny z wydm, uzdrowiciela i mordercy, wymierzającego trudną do przyjęcia z punktu widzenia ludzkiego dekalogu sprawiedliwość, jest jego uosobieniem, spełniającym rytuały kapłanem. I jak w starożytnej świątyni wiodą do niego monstrualne, „nieludzkie” schody, uświadamiające człowiekowi, że obcowanie z sacrum jest niebezpieczne, nawet wtedy, gdy wydaje się ono czymś dobrym, samą miłością. Mężczyzna jest zarazem „nietykalny” dla ludzkiego prawa i rozumienia, ale też „niedotykalny” dla zakochanej w nim dziewczyny.
Dewaele nie należy do tego świata mimo swojej niepozornej, bardzo ludzkiej powierzchowności.  Poza szatanem to jeden z najbardziej minimalistycznych filmów Dumonta – niemal zupełnie pozbawiony dialogów, oparty na powtórzeniach, ascetyczny wizualnie. Obok dalekich planów z nisko zawieszonym horyzontem znajdziemy tu tak charakterystyczne dla jego kina bliskie ujęcia twarzy bohaterów, zapatrzonych w otwarte, puste przestrzenie.

„Postaci z tego filmu mają reprezentować to, co codzienne. Codzienność jest najlepszym źródłem duchowości – kiedy jem dobry chleb albo piję dobre wino, to już jest doświadczenie łaski. Kiedy się zakochuję, również. Trzeba to umieć dostrzec, a zarazem przenieść punkt ciężkości. W sensie kulturowym zobaczyć, że jesteśmy bogami.” B.Dumont

Musisz być zalogowany by oglądać.

Zaloguj się

Wersja:

Długość filmu: 105 m
Obraz: 16:9, SD
Dźwięk: Stereo, Oryginalny
Napisy: Polskie

 

©2018 cinema pm

Log in with your credentials

Forgot your details?