Biały Bóg

KTO?

Kornél Mundruczó, więgierski reżyser. W 2002 roku Mundruczó nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy – „Kilka pogodnych dni”, opowieść o drobnym przestępcy. Film przyniósł reżyserowi uznanie międzynarodowej krytyki i szereg nagród, m.in. Srebrnego Lamparta w Locarno. W 2005 roku w Cannes, w prestiżowej sekcji Un Certain Regard Mundruczó pokazał swój drugi pełny metraż – „Joanna”, ekspresyjną operę, bazującą na legendzie o Joannie d’Arc, rozgrywającą się we współczesnym Budapeszcie. Kornél Mundruczó jest jednym z najważniejszych filmowców węgierskich, znanym także widzom w Polsce. Trzeci film reżysera „Delta”, inspirowana nadrzecznym krajobrazem historia erotycznego związku odrzuconego przez matkę rodzeństwa, nagrodzona w Cannes nagrodą krytyków FIPRESCI, był pokazywany w Polsce. Kolejny film, „Łagodny potwór – projekt Frankenstein” , był poprzedzony realizacją spektaklu teatralnego pod tym samym tytułem, wyreżyserowanego przez Kornela Mundruczó. To uwspółcześniona i przewartościowana wersja gotyckiej powieści doby romantyzmu – „Frankenstein” Mary Shelley. Mundruczó w „Łagodny potwór…” po raz pierwszy stanął po obu stronach kamery, wcielając się w rolę filmowca, który zostaje skonfrontowany z synem, o którego istnieniu nie wiedział. Mundruczó bywa też aktorem w filmach innych twórców w kinie i telewizji, swoją aktorską karierę rozpoczął zanim zajął się reżyserią. Zagrał m.in. u jednego z najważniejszych węgierskich reżyserów – Miklósa Jancsó w filmie So Much for Justice! (2010). Reżyserował także spektakl w TR Warszawa.Z KIM?

Z KIM?

scenariusz: Kornél Mundruczó, Viktória Petrányi
obsada: Zsófia Psotta, Sándor Zsótér, Lili Horváth

CO?

Kornél Mundruczó: „Ten film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie. Oczywiście nie interesowały mnie psy, ale metafora. To film o dominującej rasie, która ma władzę nad światem i coraz bardziej ignoruje innych. Ale przede wszystkim ważny jest strach: co się stanie, jeśli ten „tłum” się zbuntuje? (…) Ciągle mieszkam w Budapeszcie i jestem coraz bardziej przerażony, bo widzę, jak rosną w społeczeństwie różne ekstremizmy. Coraz mniej w nas solidarności, coraz mniej tolerancji, co przypomina najgorsze emocje z całkiem niedawnych momentów w historii. Nie wiem, czy na Węgrzech już mamy dyktaturę, ale na pewno nie mamy demokracji. A przecież skrajna prawica umacnia się wszędzie: w Austrii, Holandii, Norwegii, Rosji, nawet we Francji. (…) Mógłbym opowiedzieć o Żydach, Cyganach albo bezdomnych. Ale opowiadam o psach. (…) Przez ostatnie lata opowiadałem w kinie głównie o sobie: kim jestem, kim chciałbym być, czego się boję czy mam wystarczająco dużo talentu… Ale to pytania nastolatka, którym od dawna nie jestem. Pora zrobić krok do przodu.”
„To nawet nie jest wolna adaptacja, ile inspiracja Hańbą J.M. Coetzeego. W książce znajduje się wątek związany z pracą głównego bohatera w schronisku dla psów. Chciałem sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Budapeszcie, dlatego odwiedziłem budapesztańskie schronisko. To było bardzo poruszające doświadczenie, bardzo osobiste. Okazało się punktem wyjścia przy realizacji filmu. (…) Myślę, że mój film inspiruje się dwoma nurtami w kinie, z jednej strony filmami z lat 80. w stylu Terminatora, z drugiej – melodramatami Fassbindera. Jedno jest pewne – ostatnia dekada przyniosła śmierć czystego kina gatunkowego. Moim celem było znalezienie sposobu, by rozpocząć od klasycznego filmu Disnejowskiego, a skończyć na horrorze. Tak widzę współczesne życie na Węgrzech. (…)
Wszystkie psy, które wystąpiły w filmie (w tym odtwórca głównej roli), pochodzą ze schroniska. Po zakończeniu zdjęć zorganizowaliśmy dużą akcję adopcyjną, w wyniku której wszystkie psy znalazły nowy dom. To jest dla mnie najbardziej satysfakcjonująca część pracy nad filmem.”

bialybog poster221

Musisz być zalogowany by oglądać.

Zaloguj się

Wersja:

Długość filmu: 120 m
Obraz
: 16:9, Full HD
Dźwięk: Stereo, Oryginalny
Napisy: Polskie

 

©2019 cinema pm

Log in with your credentials

Forgot your details?