Cmentarz wspaniałości

KTO?

Apichatpong Weerasethakul, ur. 16 lipca 1970 w Bangkoku) – tajski niezależny reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Jego film Choroba tropikalna zdobył nagrodę na MFF w Cannes w 2004 roku, Blissfully Yours zdobył nagrodę Un Certain Regard na MFF w Cannes w 2003 roku. Syndromes and a Century miał premierę na 63. MFF w Wenecji. W 2010, jego film Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia zdobył Złotą Palmę w Cannes.
„Tworzy na wpół dokumentalne, minimalistyczne, osadzone w rzeczywistości filmy praktycznie bez fabuł. Żywi ludzie rozmawiają z duchami. Bohaterowie przeistaczają się w zwierzęta albo bajkowe istoty. Mogą przebywać jednocześnie w dwóch różnych miejscach. Te same sytuacje, oglądane dwukrotnie z dwóch różnych punktów widzenia, przebiegają zdecydowanie inaczej.” J.Wróblewski.

Z KIM?

reżyseria: Apichatpong Weerasethakul
scenariusz: Apichatpong Weerasethakul
zdjęcia: Diego Garcia
obsada: Jenjira Pongpas, Banlop Lomnoi, Jarinpattra Rueangram, Richard Abramson
gatunek: dramat

CO?

Apichatpong Weerasethakul: W porównaniu do moich poprzednich filmów Cmentarz wspaniałości wydaje się bardziej osobisty. Odkąd więcej pracuję nie tyle z poziomu intelektu, ile emocji, interesują mnie granice kina, jego kody, eksperymenty z formą. Właśnie dlatego postanowiłem zrealizować ten film w rodzinnym mieście – widzę, jak szybko to miasto się zmieniło. Odkąd wojskowi przejęli kontrolę nad krajem, czuję, że ludzie niepokoją się o swoją przyszłość i potrzebują ucieczki. Jedną z jej form jest sen – spać, znaleźć się w innej rzeczywistości. Zacząłem obserwować, w jaki sposób śnię i myślę – moje sny były narracyjne, ale zdecydowanie nie w stylu Hollywoodu, pełnego efektów kina gatunków. Moje sny wydawały się bardziej subtelne, zbliżone do życia. Nie uważacie, że w gruncie rzeczy sny nie mają nic wspólnego z malarstwem Salvadora Dali? One są czymś więcej. Sny są też o wiele łagodniejsze niż typowe, znane z kina senne wizje. Z początku fabuła zapowiada się dosyć konwencjonalnie, jednak w miarę upływu czasu, gdy bierze ją w posiadanie Jenjira, spowalnia i przechodzi w senną ucieczkę.


Musisz być zalogowany by oglądać.

Zaloguj się


Wersja:

Długość filmu: 122 m
Obraz: 16:9, HD
Dźwięk: Stereo, Oryginalny
Napisy: polskie 

©2019 cinema pm

Log in with your credentials

Forgot your details?