Everest

KTO?

Leanne Pooley, kanadyjska reżyserka pracująca w Nowej Zelandii. Jest autorką kilku filmów dokumentalnych za które otrzymała nagrody na Toronto Film Festival. Jej wcześniejsze filmy to „Shackleton’s Captain” z 2012, „Being Billy Apple”.

Z KIM?

reżyseria: Leanne Pooley
scenariusz: Matthew Metcalfe, Leanne Pooley
gatunek: film dokumentalny
zdjęcia: Richard Bluck

CO?

Everest – poza krańcem świata to niepowtarzalny dokument o pierwszym wejściu na Mount Everest, łączący archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D. To opowieść o jednej z najbardziej heroicznych wypraw w dziejach i historycznym zwycięstwie Sir Edmunda Hillary’ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi.
Everest był ostatnią niezdobytą granicą – trzecim biegunem. Wznoszący się na 8 848 m n.p.m. gigant, pokryty zabójczym labiryntem lodowych zrębów i szczelin, stanowił śmiertelne wyzwanie. Przez trzydzieści lat żadnej z piętnastu wypraw nie udało się zdobyć szczytu, a trzynaście osób przypłaciło atak na górę życiem. Wielu twierdziło wówczas, że wysokość szczytu i panujące warunki atmosferyczne uczyniły go dla człowieka niemożliwym do zdobycia. Stawiając czoła ekstremalnej pogodzie, zdradliwym wiatrom i przeraźliwemu zimnu, walcząc z chorobą wysokościową i skrajnym wyczerpaniem, 29 maja 1953 roku o godzinie 11.30 Edmund Hillary i Tenzing Norgay dokonali niemożliwego i dotarli jako pierwsi ludzie na główny wierzchołek Everestu.
Jako pierwszy w historii, Everest – poza krańcem świata pokazuje drogę wyprawy na sam szczyt, wykorzystując zarejestrowane podczas wspinaczki filmy i zdjęcia. Pozwala jednak nie tylko poznać szczegóły tamtej historycznej podróży. Dzięki połączeniu materiałów archiwalnych, rekonstrukcji scen i ujęciom Mount Everestu w 3D przenosi nas w środek wyprawy i razem z nią na sam Dach Świata.
partnerem filmu jest Firma Polarsport


Musisz być zalogowany by oglądać.

Zaloguj się


Wersja:

Długość filmu: 90 m
Obraz: 16:9, HD
Dźwięk: Stereo, Lektor PL
Napisy: — 

©2019 cinema pm

Log in with your credentials

Forgot your details?